Krzewy ozdobne

Różaneczniki, hortensje, krzewuszki i magnolie – to najpopularniejsze krzewy ozdobne, z jakimi spotykamy się w polskich ogrodach. Zanim podejmiecie decyzje o tym, jakie krzewy ozdobią Waszą zieloną przestrzeń, zwróćcie uwagę na stanowisko i rodzaj gleby. Odpowiednie przygotowanie podłoża i wybranie miejsca, to podstawa planowania kompozycji krze...

Różaneczniki, hortensje, krzewuszki i magnolie – to najpopularniejsze krzewy ozdobne, z jakimi spotykamy się w polskich ogrodach. Zanim podejmiecie decyzje o tym, jakie krzewy ozdobią Waszą zieloną przestrzeń, zwróćcie uwagę na stanowisko i rodzaj gleby. Odpowiednie przygotowanie podłoża i wybranie miejsca, to podstawa planowania kompozycji krzewiastych, które mają kwitnąć. Krzewy są nieco bardziej wymagające od drzewek. Są delikatniejsze, ale ich efekt estetyczny jest mocniejszy. Większość krzewów ozdobnych lubi miejsca słoneczne i sporą ilość wody. Choć trudno pogodzić te dwa czynniki, to przy odrobinie pracy jest to możliwe. Zacienione miejsca lubią cisy, bukszpany wiecznie zielone, ostrokrzewy Meservy, bez czarny czy porzeczka alpejska. Miejsce dla krzewów ozdobnych powinno mieć dobre warunki glebowe – zasobność, przepuszczalność i odpowiedni odczyn podłoża. Słońce lubią wszystkie różaneczniki, które pochodzą z dalekiej Azji, czyli azalie i rododendrony.

Komponując swój ogród pamiętaj o doborze gatunków krzewów ozdobnych pod kątem ich naturalnych preferencji – nie wszystkie rośliny się ze sobą lubią, a także pod kątem kolorystyki i czasu kwitnienia. Przy odpowiednim zaplanowaniu nasadzeń możesz cieszyć się bogactwem barw kwiatów przez cały okres wiosenno-jesienny. Dostępne u nas krzewy ozdobne to sadzonki pierwszego gatunku. Bezpiecznie dostarczymy wybrane rośliny do Twojego ogrodu.

Więcej

Krzewy ozdobne 

Podkategorie

 • Azalie
 • Berberysy

  Berberysy to niezwykle malownicze krzewy, które zmieniają się wraz z porą roku. Niewątpliwie najpiękniejszą formę berberysy przyjmują jesienią. Wówczas liście rośliny przybierają niezwykłe kolory, które tworzą barwne plamy w naszym ogrodzie. Berberysy bardzo dobrze sprawdzą się jako krzew tworzący ogrodzenie. Gałęzie berberysu wyposażone są w ostre i twarde igły, które z powodzeniem odstraszą niejednego intruza.

  Krzewy berberysu mają uniwersalne zastosowanie w ogrodzie. Będą się pięknie prezentować na rozległej rabacie – tu lepiej sprawdzą się odmiany o długich i rozległych pędach. Berberys o barwnych liściach i kolumnowej formie, będzie bardzo ozdobnym detalem w ogrodzie.

  Najbardziej popularnym gatunkiem jest berberys Thunberga, który występuje w bardzo wielu odmianach, różniących się od siebie wielkością, uformowaniem krzewu i barwą liści. Odmiana ta jest bardzo trwała – niestraszne jej trudne warunki atmosferyczne. Wytrzymuje zarówno upalne dni, susze, jak i bardzo niskie temperatury. Nie ma też szczególnych wymagań glebowych. Warto zauważyć, że berberys Thunberga dobrze radzi sobie w środowisku miejskim, gdzie powietrze jest pełne zanieczyszczeń. Te niezwykłe cechy sprawiają, że bardzo często roślina ta gości na miejskich rabatach i w parkach.

  Berberysy można podzielić na te, które przed okresem zimowym tracą listki i te, które są zimozielone. Jednym z takich krzewów jest berberys Julianny. Liście zdobią jego gałązki przez cały rok. Roślina charakteryzuje się listami i owocami o ciekawej kolorystyce – liście mają granatowy odcień, a owoce są granatowej barwy ze specyficznym nalotem. Ta odmiana berberysu jest nieco mniej odporny na mrozy od pozostałych odmian. Za to rekompensuje nam to pięknym wyglądem przez cały rok!

 • Derenie
 • Hortensje
 • Irgi
 • Krzewuszki
 • Pigwowce
 • Rhododendrony
 • Tawuły
 • Trzmieliny
 • INNE
Pokazuje 1 - 2 z 2 elementów
Pokazuje 1 - 2 z 2 elementów